Page tree

Tävlingsresultat från 2018-01-16 till 2019-01-16.

  Klass Plats UP Tävlande

2018-12-08  -  Tomtesnurren (Uppsala)

B35R Johan Möllerberg & Eva Höög (NSW)
B35R Lennart Årnell & Annika Bjerkdal (NSW)

2018-12-01  -  Pepparkaksbuggen N-tävling (Uppsala)

BJB/BVC 5 / 17 Jimmy Mårdberg & Julia Lauri (NSW)
BJB/BVC 9 / 17 Mats Andersson & Linnea Englund (NSW)
BJB/BVC 9 / 17 Joakim Larsén & Katarina Engström (BSDK / NSW)
BJB/BVC 12 / 17 Jonathan Vilhelmsson & Hanna Nilsson (NSW)
BJB/BVC 13 / 17 Tobias Blom Hilbig & Evelina Östling (NSW / EBBA)
B35B 3 / 24 * 4 Magnus Hellström & Sari Skoglund (BSDK / NSW)
B35B 7 / 24 2 Pär Attermo & Pia Attermo (NSW)
B35B 16 / 24 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
B35B 19 / 24 4 Tomas Sonnenfeld & Lena Lövkvist (NSW)
BJA/BVB 9 / 17 2 Robert Svensson & Elin Persson (NSW)
B35A 7 / 33 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 9 / 33 12 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35A 11 / 33 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (NSW)
B35A 12 / 33 1 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
B35A 18 / 33 2 Thomas Aronsson & Margit Aronsson (NSW)
B35S 3 / 5 22 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BW35B 2 / 5 * 18 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-12-01  -  Lussekattsbuggen R-tävling (Uppsala)

BVR 3 / 22 Stefan Tärnström & Kärsti Kämpe (NSW)
BVR 4 / 22 Mikael Tärnström & Josefin von Zeipel (NSW)
BVR 15 / 22 Johan Stillman & Therese Planell (NSW)
B35R 12 / 18 Christer Enman & Jeanette Enman Söderbaum (NSW)
B35R 12 / 18 Johan Möllerberg & Eva Höög (NSW)
B35R 15 / 18 Thomas Sinclair & Gun-Brith Larsson (NSW)
LHJR/LHVR/LH35R 1 / 5 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-11-18  -  Jiversbuggen (Växjö)

B35C 3 / 7 * 8 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)

2018-11-17  -  Växjöbuggen GP

B35A 8 / 30 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 9 / 30 12 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35A 16 / 30 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (NSW)
B35B 1 / 10 *** 3 Magnus Hellström & Sari Skoglund (BSDK / NSW)
B35C 2 / 3 7 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
B35S 9 / 14 22 David Wadbrant & Caroline Wadbrant (NSW)
B35S 9 / 14 22 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BVS 8 / 11 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BW35B/BWJB/BWVB 5 / 9 17 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-11-10  -  Nässjöbuggen R

Möjlig klassuppflytting B35C 1 / 6 ** 7 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
BVR 1 / 19 Jimmy Mårdberg & Julia Lauri (NSW)
BVR 4 / 19 Felix Albrecht & Michelle Andersson (NSW / LSDK)

2018-11-10  -  Nässjöbuggen

B35A/B35S 4 / 18 * 1 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
Möjlig klassuppflytting B35C 2 / 11 ** 7 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
BJA/BVB 1 / 13 *** 22 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)
BJB/BUB/BVC 7 / 19 Jimmy Mårdberg & Julia Lauri (NSW)

2018-11-03  -  Arlabuggen (Götene)

B35A/B35S 13 / 32 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A/B35S 26 / 32 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (NSW)
BJA/BVB 13 / 15 1 Johannes Grafström & Sanna Klaman (NSW)
BVA/BVS 8 / 14 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BVC 23 / 24 Tobias Blom Hilbig & Evelina Östling (NSW / EBBA)

2018-10-20  -  Ulricabuggen - DKB (Ulricehamn)

B35A/B35S 9 / 27 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A/B35S 23 / 27 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
B35C 9 / 17 3 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)

2018-10-13  -  Pepparotsbuggen (Fjärdhundra)

BW35B 4 / 7 17 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BJB/B35B 8 / 16 Magnus Hellström & Sari Skoglund (BSDK / NSW)
BJB/B35B 10 / 16 2 Pär Attermo & Pia Attermo (NSW)
BJB/B35B 13 / 16 Taisto Kainulainen & Tuula Haikola (NSW)
BJB/B35B 13 / 16 1 Olle Eriksson & Susann Näsström (EBBA / NSW)
BJA/BVB 1 / 20 *** 19 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)
BJA/BVB 13 / 20 1 Johannes Grafström & Sanna Klaman (NSW)
BJA/BVB 16 / 20 2 Robert Svensson & Elin Persson (NSW)
BJA/BVB 16 / 20 Jesper Svennevid & Anna Gander (NSW)
B35A 14 / 25 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 21 / 25 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
B35A 21 / 25 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (NSW)
B35A 25 / 25 12 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35S 2 / 5 * 22 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-10-13  -  Pepparotssnurren (Fjärdhundra)

B35C 2 / 10 ** 3 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
BVR 4 / 14 Jimmy Mårdberg & Josefin von Zeipel (NSW)
BVR 9 / 14 Niklas Eriksson & Josefine Hovmark (NSW)
B35R 2 / 8 Johan Möllerberg & Eva Höög (NSW)

2018-09-29  -  Bockrocken R - GRRC (Gävle)

BJR/BVR 1 / 14 Jimmy Mårdberg & Julia Lauri (NSW)
BJR/BVR 8 / 14 Johan Stillman & Therese Planell (NSW)
BJR/BVR 8 / 14 Felix Albrecht & Michelle Andersson (NSW / LSDK)

2018-09-29  -  Bockrocken GP - GRRC (Gävle)

B35C 6 / 10 1 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
Möjlig klassuppflytting B35B 2 / 19 ** 7 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
B35B 10 / 19 2 Pär Attermo & Pia Attermo (NSW)
B35B 11 / 19 1 Olle Eriksson & Susann Näsström (EBBA / NSW)
B35B 12 / 19 4 Tomas Sonnenfeld & Lena Lövkvist (NSW)
B35B 15 / 19 Taisto Kainulainen & Tuula Haikola (NSW)
BJA/BVB 11 / 22 Mats Andersson & Hanna Nilsson (NSW)
BJA/BVB 15 / 22 Filip Lindqvist & Sofie Svensson (EBBA / NSW)
B35A 2 / 40 ** 2 Jonas Fågelström & Annika Westin (NSW)
B35A 15 / 40 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 25 / 40 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (NSW)
B35A 25 / 40 12 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35S 1 / 9 *** 22 David Wadbrant & Caroline Wadbrant (NSW)
B35S 7 / 9 21 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BW35B 4 / 12 * 17 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-09-15  -  MÄLAR GP (Hallstahammar)

B35A 17 / 48 12 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35A 21 / 48 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 24 / 48 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (NSW)
B35B 5 / 17 5 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
B35B 8 / 17 Magnus Hellström & Sari Skoglund (BSDK / NSW)
B35B 11 / 17 4 Tomas Sonnenfeld & Lena Lövkvist (NSW)
B35B 12 / 17 2 Pär Attermo & Pia Attermo (NSW)
B35C 9 / 11 1 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
B35S 3 / 9 * 19 David Wadbrant & Caroline Wadbrant (NSW)
B35S 9 / 9 21 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BJA 1 / 7 *** 16 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)
BVB 11 / 21 1 Johannes Grafström & Sanna Klaman (NSW)
BVB 16 / 21 Jesper Svennevid & Anna Gander (NSW)
BVB 18 / 21 Mats Andersson & Hanna Nilsson (NSW)
BVS 9 / 10 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BW35B/BW35C 5 / 13 16 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-09-01  -  Folkparkssnurren (Österbybruk)

BVR 1 Jimmy Mårdberg & Julia Lauri (NSW)
BVR 2 Oskar Eklund & Mathilda Johansson (UBSS / NSW)

2018-07-21  -  Dansslaget N (Kalmar)

B35A/B35S 7 / 10 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (NSW)

2018-05-26  -  Linbuggen JackNJill (Linköping)

BJJ Sofie Svensson (NSW)

2018-05-26  -  BRR LSDK - LSDK (Linköping)

B35A/B35S 5 / 9 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (UBSS / NSW)
B35B 7 / 17 2 Pär Attermo & Pia Attermo (NSW)
B35B 14 / 17 1 Olle Eriksson & Susann Näsström (EBBA / NSW)
BVA/BVB 3 / 13 ** 2 Robert Svensson & Elin Persson (NSW)
BVA/BVB 7 / 13 Mats Andersson & Hanna Nilsson (NSW)
BVA/BVB 9 / 13 1 Johannes Grafström & Sanna Klaman (NSW)
BVA/BVB 13 / 13 Jesper Svennevid & Anna Gander (NSW)
Möjlig klassuppflytting BVC 2 / 9 ** 7 Filip Lindqvist & Sofie Svensson (EBBA / NSW)
BVC 5 / 9 Joakim Larsén & Katarina Engström (BSDK / NSW)

2018-05-11  -  SM BRR (Skövde)

BJ 1 / 24 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)
BV 19 / 69 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BV 54 / 69 Jesper Svennevid & Anna Gander (NSW)
B35 1 / 89 Jonas Fågelström & Emelie Regnell (NSW)
B35 11 / 89 David Wadbrant & Caroline Wadbrant (NSW)
B35 15 / 89 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35 22 / 89 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
B35 36 / 89 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35 54 / 89 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (UBSS / NSW)
B35 62 / 89 Olle Eriksson & Susann Näsström (EBBA / NSW)
BW35 6 / 13 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-05-01  -  EBBA Bouncet (Tullinge)

B35R 10 / 16 Peter Svahlstedt & Agneta Tinnborg (NSW)
BVR/BJR 2 / 16 Jimmy Mårdberg & Kärsti Kämpe (NSW)
BVR/BJR 3 / 16 Niklas Eriksson & Josefine Hovmark (NSW)
BVR/BJR 4 / 16 Felix Albrecht & Julia Lauri (NSW)
BVR/BJR 6 / 16 Johan Stillman & Therese Planell (NSW)
BVR/BJR 13 / 16 Dennis Wesström & Debbie Lewinter (NSW / EBBA)
B35C 3 / 8 * 1 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
BVC 2 / 6 * 5 Filip Lindqvist & Sofie Svensson (EBBA / NSW)
BVC 3 / 6 Johannes Grafström & Lykke Chadell (NSW)
BVC 5 / 6 Robert Björnesjö & Sanna Klaman (EBBA / NSW)

2018-04-29  -  Nordic Bugg Cup (Helsingborg)

BuJ 1 / 8 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)

2018-04-29  -  Nordiska mästerskapet i BRR-danser (Helsingborg)

BWS 7 / 17 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BuJ 1 / 14 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)
BuS 1 / 28 Jonas Fågelström & Emelie Regnell (NSW)
BuS 19 / 28 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BuS 26 / 28 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (UBSS / NSW)

2018-04-28  -  BW världscup (Helsingborg)

BWS 22 / 36 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-04-21  -  Munkbuggen - MBM (Munkedal)

B35A/B35S 8 / 10 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (UBSS / NSW)

2018-04-07  -  Tändsticksbuggen - JSDK (Mullsjö)

BVR 7 / 25 Niklas Eriksson & Josefine Hovmark (NSW)

2018-04-07  -  Jönköpings Trofén - JSDK (Mullsjö)

B35C 6 / 19 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
B35B 13 / 16 1 Olle Eriksson & Susann Näsström (EBBA / NSW)
BVC 1 / 15 *** 4 Filip Lindqvist & Sofie Svensson (EBBA / NSW)
Möjlig klassuppflytting B35A 1 / 30 *** 6 Jonas Fågelström & Emelie Regnell (NSW)
B35A 5 / 30 * 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 12 / 30 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (UBSS / NSW)
B35S 4 / 9 21 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
B35S 7 / 9 18 David Wadbrant & Caroline Wadbrant (NSW)
BVB 13 / 27 1 Johannes Grafström & Sanna Klaman (NSW)
BVB 25 / 27 Jesper Svennevid & Anna Gander (NSW)
BVS 8 / 8 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BW35B 2 / 8 ** 16 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-04-02  -  Påsksnurren (Kolbäck)

B35C 1 / 8 *** 9 Magnus Hellström & Sari Skoglund (BSDK / NSW)
BVC 3 / 17 * 4 Johannes Grafström & Elin Persson (NSW)
BVC 9 / 17 Jonathan Vilhelmsson & Hanna Nilsson (NSW)
BVC 10 / 17 Joakim Larsén & Katarina Engström (BSDK / NSW)

2018-03-18  -  Sten Sture Snurren R - DKSS (Sävsjö)

B35C 11 / 15 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)

2018-03-17  -  Sten Sture Grand Prix - DKSS (Sävsjö)

B35A 1 / 35 *** 3 Jonas Fågelström & Emelie Regnell (NSW)
B35A 21 / 35 9 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 31 / 35 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (UBSS / NSW)
B35B 10 / 19 1 Olle Eriksson & Susann Näsström (EBBA / NSW)
B35S 12 / 18 18 David Wadbrant & Caroline Wadbrant (NSW)
B35S 14 / 18 21 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
B35S 14 / 18 12 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
BJA 1 / 7 *** 13 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)
BVA 4 / 16 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BW35B 5 / 6 14 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-03-10  -  Pepparrotsbuggen - ENA (Fjärdhundra)

Möjlig klassuppflytting B35C 3 / 12 * 6 Magnus Hellström & Sari Skoglund (BSDK / NSW)
B35C 8 / 12 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
BVC/BJB 5 / 19 1 Filip Lindqvist & Sofie Svensson (EBBA / NSW)
BVC/BJB 6 / 19 Joakim Larsén & Katarina Engström (BSDK / NSW)
BVC/BJB 7 / 19 Mats Andersson & Linnea Englund (NSW)
BVC/BJB 15 / 19 Jonathan Vilhelmsson & Hanna Nilsson (NSW)
B35B 1 / 20 *** 3 Stefan Eriksson & Annika Westin (UBSS / NSW)
B35B 7 / 20 2 Pär Attermo & Pia Attermo (NSW)
B35B 13 / 20 4 Tomas Sonnenfeld & Lena Lövkvist (NSW)
B35B 13 / 20 1 Olle Eriksson & Susann Näsström (EBBA / NSW)
BVB 4 / 15 * 1 Johannes Grafström & Sanna Klaman (NSW)
B35A 3 / 23 * 12 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35A 8 / 23 9 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 12 / 23 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (UBSS / NSW)
BJA 1 / 4 * 10 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)
BVA/BVS 5 / 9 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)

2018-03-10  -  Granebergssnurren R - UBSS (Uppsala)

BVR 11 / 21 Johan Stillman & Therese Planell (NSW)
B35R 6 / 19 Peter Svahlstedt & Agneta Tinnborg (NSW)

2018-03-03  -  Bryggdansen - PORT (Hamburgsund)

B35A/B35S 9 / 12 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (UBSS / NSW)

2018-02-17  -  Ringbuggen R - RING (Örnsköldsvik)

B35C 5 / 6 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)

2018-02-17  -  Paradisbuggen GP - RING (Örnsköldsvik)

Möjlig klassuppflytting BJB/B35B 1 / 12 *** 6 Jonas Fågelström & Emelie Regnell (NSW)
B35A 4 / 21 * 9 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 8 / 21 4 Leif Borglund & Bitte Bäverfalk (UBSS / NSW)
BJA 1 / 3 * 9 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)
B35S 3 / 12 * 21 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BVA 1 / 8 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BW35B 1 / 8 *** 14 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
 

Socialdans

Prova-på och årets första socialdans

Onsdagen den 16e januari slår vi upp portarna till socialdansen igen!

Kurskommitten bjuder på både svängiga toner och hemabade godsaker i cafét!

Prova-på-kursen är 19-20, och socialdansen är 20-22!

Varmt välkomna!


Webshop

Gästbok

14:e Januari

Laila Wallny

Söker danspartner till Medel Avancerad Start den 27 januari. Har köplats 8. MVH Laila 070-3577327

Kalender

Anmälningsperiod:
29/12 - 28/1

16/1 - Öppet hus med prova-på-bugg (19:00 - 20:00)
27/1 - Kursstart omgång 1

Tävlingsdans

Tomtesnurren 2018-12-08 Uppsala

Nu finns information om Tomtesnurrren i Uppsala under Vilka tävlar var.

Lycka till alla som ska tävla!


Fria träningstider

26/1 - Fri boogie-träning (Lör 09:00 - 17:00)
27/1 - Fri boogie-träning (Sön 09:00 - 14:00)
27/1 - Friträning (Sön 17:45 - 19:30)
28/1 - Friträning (Mån 20:00 - 21:30)

Nytt från Danssportsförbundet

Facebook