Page tree

 

 

Tävlingsresultat från 2018-03-26 till 2019-03-26.

  Klass Plats UP Tävlande

2019-03-23  -  Sten Sture GP (Sävsjö)

B35A 4 / 37 * 4 Jonas Fågelström & Annika Westin (NSW)
B35A 22 / 37 4 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (NSW)
B35A 28 / 37 1 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
B35B 6 / 25 Patrik Hjerteblom & Cecilia Zimmerman (NSW / ENA)
B35B 15 / 25 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
B35B 15 / 25 1 Olle Eriksson & Susann Näsström (EBBA / NSW)
B35S 11 / 13 22 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BVA 5 / 14 Eric Chadell & Lykke Chadell (UBSS / NSW)
BJA/BVB 14 / 19 Filip Lindqvist & Sofie Svensson (NSW)
BVS 7 / 9 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BW35B 6 / 8 19 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2019-03-16  -  Granebergssnurren (Uppsala)

Möjlig klassuppflytting B35C/BJC 2 / 12 ** 6 Patrik Hjerteblom & Cecilia Zimmerman (NSW / ENA)
Möjlig klassuppflytting BVC 1 / 12 *** 6 Jimmy Mårdberg & Julia Lauri (NSW)
BVC 3 / 12 * 5 Johannes Grafström & Elin Persson (NSW)
BUR/BJR/BVR 1 / 19 Mikael Tärnström & Josefin von Zeipel (NSW)
BUR/BJR/BVR 6 / 19 Niklas Eriksson & Mathilda Johansson (NSW)
B35R 3 / 13 Johan Möllerberg & Eva Höög (EBBA / NSW)

2019-03-09  -  Enabuggen (Fjärdhundra)

B35B 8 / 27 2 Pär Attermo & Pia Attermo (NSW)
B35B 10 / 27 4 Magnus Hellström & Sari Skoglund (NSW)
B35B 16 / 27 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
B35B 24 / 27 4 Tomas Sonnenfeld & Lena Lövkvist (NSW)
BVB 19 / 28 Filip Lindqvist & Sofie Svensson (NSW)
BVB 22 / 28 Martin Månsson & Sara Ehrlund (NSW)
BVB 23 / 28 4 Peter Osslund & Jenny Osslund (NSW)
BVB 26 / 28 Mats Andersson & Hanna Nilsson (NSW)
BVB 26 / 28 Jesper Svennevid & Anna Gander (NSW)
B35A 5 / 36 * 3 Jonas Fågelström & Annika Westin (NSW)
B35A 11 / 36 12 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35A 15 / 36 4 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (NSW)
B35A 15 / 36 11 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 25 / 36 1 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
B35S 9 / 15 22 David Wadbrant & Caroline Wadbrant (NSW)
B35S 11 / 15 22 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BVA 3 / 15 Eric Chadell & Lykke Chadell (UBSS / NSW)
BW35B 5 / 11 19 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2019-03-09  -  Enasnurren (Fjärdhundra)

B35C 3 / 20 * 4 Patrik Hjerteblom & Cecilia Zimmerman (NSW / ENA)
BVC 3 / 23 * 3 Jimmy Mårdberg & Julia Lauri (NSW)
BVC 15 / 23 Christoffer Persson & Elin Persson (GRRC / NSW)
LH35R/LHVR 4 / 5 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BVR 1 / 14 Stefan Tärnström & Kärsti Kämpe (NSW)
B35R/BGR 8 / 21 Johan Möllerberg & Eva Höög (EBBA / NSW)
B35R/BGR 21 / 21 Lennart Årnell & Annika Bjerkdal (NSW)

2019-02-16  -  Ringbuggen (Örnsköldsvik)

LHJR/LHVR/LH35R 2 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2019-02-16  -  Paradisbuggen (Örnsköldsvik)

Möjlig klassuppflytting BVB 1 / 17 *** 7 Eric Chadell & Lykke Chadell (UBSS / NSW)
B35A 4 / 23 * 11 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 14 / 23 4 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (NSW)
B35S 8 / 14 22 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BVA/BVS 10 / 12 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BW35B 3 / 7 * 19 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2019-01-19  -  DrakSnurren (Sundsvall)

B35C 1 / 9 *** 3 Patrik Hjerteblom & Cecilia Zimmerman (NSW / ENA)
BVC 2 / 12 ** 2 Jimmy Mårdberg & Julia Lauri (NSW)

2018-12-08  -  Tomtesnurren (Uppsala)

B35R 3 / 22 Johan Möllerberg & Eva Höög (NSW)
B35R 15 / 22 Lennart Årnell & Annika Bjerkdal (NSW)

2018-12-01  -  Pepparkaksbuggen N-tävling (Uppsala)

BJB/BVC 5 / 17 Jimmy Mårdberg & Julia Lauri (NSW)
BJB/BVC 9 / 17 Mats Andersson & Linnea Englund (NSW)
BJB/BVC 9 / 17 Joakim Larsén & Katarina Engström (BSDK / NSW)
BJB/BVC 12 / 17 Jonathan Vilhelmsson & Hanna Nilsson (NSW)
BJB/BVC 13 / 17 Tobias Blom Hilbig & Evelina Östling (NSW / EBBA)
B35B 3 / 24 * 4 Magnus Hellström & Sari Skoglund (BSDK / NSW)
B35B 7 / 24 2 Pär Attermo & Pia Attermo (NSW)
B35B 16 / 24 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
B35B 19 / 24 4 Tomas Sonnenfeld & Lena Lövkvist (NSW)
BJA/BVB 9 / 17 2 Robert Svensson & Elin Persson (NSW)
B35A 7 / 33 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 9 / 33 12 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35A 11 / 33 4 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (NSW)
B35A 12 / 33 1 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
B35A 18 / 33 2 Thomas Aronsson & Margit Aronsson (NSW)
B35S 3 / 5 22 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BW35B 2 / 5 * 18 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-12-01  -  Lussekattsbuggen R-tävling (Uppsala)

BVR 3 / 22 Stefan Tärnström & Kärsti Kämpe (NSW)
BVR 4 / 22 Mikael Tärnström & Josefin von Zeipel (NSW)
BVR 15 / 22 Johan Stillman & Therese Planell (NSW)
B35R 12 / 18 Christer Enman & Jeanette Enman Söderbaum (NSW)
B35R 12 / 18 Johan Möllerberg & Eva Höög (NSW)
B35R 15 / 18 Thomas Sinclair & Gun-Brith Larsson (NSW)
LHJR/LHVR/LH35R 1 / 5 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-11-18  -  Jiversbuggen (Växjö)

B35C 3 / 7 * 8 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)

2018-11-17  -  Växjöbuggen GP

B35A 8 / 30 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 9 / 30 12 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35A 16 / 30 4 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (NSW)
B35B 1 / 10 *** 3 Magnus Hellström & Sari Skoglund (BSDK / NSW)
B35C 2 / 3 7 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
B35S 9 / 14 22 David Wadbrant & Caroline Wadbrant (NSW)
B35S 9 / 14 22 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BVS 8 / 11 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BW35B/BWJB/BWVB 5 / 9 17 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-11-10  -  Nässjöbuggen R

Möjlig klassuppflytting B35C 1 / 6 ** 7 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
BVR 1 / 19 Jimmy Mårdberg & Julia Lauri (NSW)
BVR 4 / 19 Felix Albrecht & Michelle Andersson (NSW / LSDK)

2018-11-10  -  Nässjöbuggen

B35A/B35S 4 / 18 * 1 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
Möjlig klassuppflytting B35C 2 / 11 ** 7 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
BJA/BVB 1 / 13 *** 22 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)
BJB/BUB/BVC 7 / 19 Jimmy Mårdberg & Julia Lauri (NSW)

2018-11-03  -  Arlabuggen (Götene)

B35A/B35S 13 / 32 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A/B35S 26 / 32 4 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (NSW)
BJA/BVB 13 / 15 1 Johannes Grafström & Sanna Klaman (NSW)
BVA/BVS 8 / 14 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BVC 23 / 24 Tobias Blom Hilbig & Evelina Östling (NSW / EBBA)

2018-10-20  -  Ulricabuggen - DKB (Ulricehamn)

B35A/B35S 9 / 27 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A/B35S 23 / 27 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
B35C 9 / 17 3 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)

2018-10-13  -  Pepparotsbuggen (Fjärdhundra)

BW35B 4 / 7 17 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BJB/B35B 8 / 16 Magnus Hellström & Sari Skoglund (BSDK / NSW)
BJB/B35B 10 / 16 2 Pär Attermo & Pia Attermo (NSW)
BJB/B35B 13 / 16 Taisto Kainulainen & Tuula Haikola (NSW)
BJB/B35B 13 / 16 1 Olle Eriksson & Susann Näsström (EBBA / NSW)
BJA/BVB 1 / 20 *** 19 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)
BJA/BVB 13 / 20 1 Johannes Grafström & Sanna Klaman (NSW)
BJA/BVB 16 / 20 2 Robert Svensson & Elin Persson (NSW)
BJA/BVB 16 / 20 Jesper Svennevid & Anna Gander (NSW)
B35A 14 / 25 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 21 / 25 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
B35A 21 / 25 4 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (NSW)
B35A 25 / 25 12 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35S 2 / 5 * 22 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-10-13  -  Pepparotssnurren (Fjärdhundra)

B35C 2 / 10 ** 3 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
BVR 4 / 14 Jimmy Mårdberg & Josefin von Zeipel (NSW)
BVR 9 / 14 Niklas Eriksson & Josefine Hovmark (NSW)
B35R 2 / 8 Johan Möllerberg & Eva Höög (NSW)

2018-09-29  -  Bockrocken R - GRRC (Gävle)

BJR/BVR 1 / 14 Jimmy Mårdberg & Julia Lauri (NSW)
BJR/BVR 8 / 14 Johan Stillman & Therese Planell (NSW)
BJR/BVR 8 / 14 Felix Albrecht & Michelle Andersson (NSW / LSDK)

2018-09-29  -  Bockrocken GP - GRRC (Gävle)

B35C 6 / 10 1 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
Möjlig klassuppflytting B35B 2 / 19 ** 7 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
B35B 10 / 19 2 Pär Attermo & Pia Attermo (NSW)
B35B 11 / 19 1 Olle Eriksson & Susann Näsström (EBBA / NSW)
B35B 12 / 19 4 Tomas Sonnenfeld & Lena Lövkvist (NSW)
B35B 15 / 19 Taisto Kainulainen & Tuula Haikola (NSW)
BJA/BVB 11 / 22 Mats Andersson & Hanna Nilsson (NSW)
BJA/BVB 15 / 22 Filip Lindqvist & Sofie Svensson (EBBA / NSW)
B35A 2 / 40 ** 2 Jonas Fågelström & Annika Westin (NSW)
B35A 15 / 40 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 25 / 40 4 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (NSW)
B35A 25 / 40 12 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35S 1 / 9 *** 22 David Wadbrant & Caroline Wadbrant (NSW)
B35S 7 / 9 21 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BW35B 4 / 12 * 17 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-09-15  -  MÄLAR GP (Hallstahammar)

B35A 17 / 48 12 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35A 21 / 48 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 24 / 48 4 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (NSW)
B35B 5 / 17 5 Harry Koglin & Anna Gillberg (EBBA / NSW)
B35B 8 / 17 Magnus Hellström & Sari Skoglund (BSDK / NSW)
B35B 11 / 17 4 Tomas Sonnenfeld & Lena Lövkvist (NSW)
B35B 12 / 17 2 Pär Attermo & Pia Attermo (NSW)
B35C 9 / 11 1 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
B35S 3 / 9 * 19 David Wadbrant & Caroline Wadbrant (NSW)
B35S 9 / 9 21 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BJA 1 / 7 *** 16 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)
BVB 11 / 21 1 Johannes Grafström & Sanna Klaman (NSW)
BVB 16 / 21 Jesper Svennevid & Anna Gander (NSW)
BVB 18 / 21 Mats Andersson & Hanna Nilsson (NSW)
BVS 9 / 10 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BW35B/BW35C 5 / 13 16 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-09-01  -  Folkparkssnurren (Österbybruk)

BVR 1 Jimmy Mårdberg & Julia Lauri (NSW)
BVR 2 Oskar Eklund & Mathilda Johansson (UBSS / NSW)

2018-07-21  -  Dansslaget N (Kalmar)

B35A/B35S 7 / 10 4 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (NSW)

2018-05-26  -  Linbuggen JackNJill (Linköping)

BJJ Sofie Svensson (NSW)

2018-05-26  -  BRR LSDK - LSDK (Linköping)

B35A/B35S 5 / 9 4 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (UBSS / NSW)
B35B 7 / 17 2 Pär Attermo & Pia Attermo (NSW)
B35B 14 / 17 1 Olle Eriksson & Susann Näsström (EBBA / NSW)
BVA/BVB 3 / 13 ** 2 Robert Svensson & Elin Persson (NSW)
BVA/BVB 7 / 13 Mats Andersson & Hanna Nilsson (NSW)
BVA/BVB 9 / 13 1 Johannes Grafström & Sanna Klaman (NSW)
BVA/BVB 13 / 13 Jesper Svennevid & Anna Gander (NSW)
Möjlig klassuppflytting BVC 2 / 9 ** 7 Filip Lindqvist & Sofie Svensson (EBBA / NSW)
BVC 5 / 9 Joakim Larsén & Katarina Engström (BSDK / NSW)

2018-05-11  -  SM BRR (Skövde)

BJ 1 / 24 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)
BV 19 / 69 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BV 54 / 69 Jesper Svennevid & Anna Gander (NSW)
B35 1 / 89 Jonas Fågelström & Emelie Regnell (NSW)
B35 11 / 89 David Wadbrant & Caroline Wadbrant (NSW)
B35 15 / 89 Andreas Sundberg & Victoria Sundberg (NSW)
B35 22 / 89 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
B35 36 / 89 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35 54 / 89 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (UBSS / NSW)
B35 62 / 89 Olle Eriksson & Susann Näsström (EBBA / NSW)
BW35 6 / 13 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-05-01  -  EBBA Bouncet (Tullinge)

B35R 10 / 16 Peter Svahlstedt & Agneta Tinnborg (NSW)
BVR/BJR 2 / 16 Jimmy Mårdberg & Kärsti Kämpe (NSW)
BVR/BJR 3 / 16 Niklas Eriksson & Josefine Hovmark (NSW)
BVR/BJR 4 / 16 Felix Albrecht & Julia Lauri (NSW)
BVR/BJR 6 / 16 Johan Stillman & Therese Planell (NSW)
BVR/BJR 13 / 16 Dennis Wesström & Debbie Lewinter (NSW / EBBA)
B35C 3 / 8 * 1 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
BVC 2 / 6 * 5 Filip Lindqvist & Sofie Svensson (EBBA / NSW)
BVC 3 / 6 Johannes Grafström & Lykke Chadell (NSW)
BVC 5 / 6 Robert Björnesjö & Sanna Klaman (EBBA / NSW)

2018-04-29  -  Nordic Bugg Cup (Helsingborg)

BuJ 1 / 8 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)

2018-04-29  -  Nordiska mästerskapet i BRR-danser (Helsingborg)

BWS 7 / 17 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BuJ 1 / 14 Eric Chadell & Lykke Chadell (MÄLAR / NSW)
BuS 1 / 28 Jonas Fågelström & Emelie Regnell (NSW)
BuS 19 / 28 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
BuS 26 / 28 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (UBSS / NSW)

2018-04-28  -  BW världscup (Helsingborg)

BWS 22 / 36 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-04-21  -  Munkbuggen - MBM (Munkedal)

B35A/B35S 8 / 10 4 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (UBSS / NSW)

2018-04-07  -  Tändsticksbuggen - JSDK (Mullsjö)

BVR 7 / 25 Niklas Eriksson & Josefine Hovmark (NSW)

2018-04-07  -  Jönköpings Trofén - JSDK (Mullsjö)

B35C 6 / 19 Ulf Syvertsen & Linda Chadell (NSW)
B35B 13 / 16 1 Olle Eriksson & Susann Näsström (EBBA / NSW)
BVC 1 / 15 *** 4 Filip Lindqvist & Sofie Svensson (EBBA / NSW)
Möjlig klassuppflytting B35A 1 / 30 *** 6 Jonas Fågelström & Emelie Regnell (NSW)
B35A 5 / 30 * 10 Håkan Hellström & Kerstin Larsson (NSW)
B35A 12 / 30 4 Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk (UBSS / NSW)
B35S 4 / 9 21 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)
B35S 7 / 9 18 David Wadbrant & Caroline Wadbrant (NSW)
BVB 13 / 27 1 Johannes Grafström & Sanna Klaman (NSW)
BVB 25 / 27 Jesper Svennevid & Anna Gander (NSW)
BVS 8 / 8 Robert Svensson & Camilla Jonsson (NSW)
BW35B 2 / 8 ** 16 Bobo Ostojic & Helena Millqvist (NSW)

2018-04-02  -  Påsksnurren (Kolbäck)

B35C 1 / 8 *** 9 Magnus Hellström & Sari Skoglund (BSDK / NSW)
BVC 3 / 17 * 4 Johannes Grafström & Elin Persson (NSW)
BVC 9 / 17 Jonathan Vilhelmsson & Hanna Nilsson (NSW)
BVC 10 / 17 Joakim Larsén & Katarina Engström (BSDK / NSW)
 

Socialdans

Kom in i värmen...

... och glöm bort att snön kom tillbaka idag! I Ceylon är det alltid en härlig och varm stämning som gör att våren verkligen känns i antågande!

Jesper spelar svängiga toner och Lena står för godsakerna.

Varmt välkomna 20-22!


Nästa socialdans: Ons 27/3, 20:00 - 22:00

Webshop

Gästbok

Kalender

27/3 - Socialdans (20:00 - 22:00)
3/4 - Socialdans (20:00 - 22:00)
10/4 - Socialdans (20:00 - 22:00)
13/4 - Jack´n´Jill
17/4 - Socialdans (20:00 - 22:00)
24/4 - Socialdans (20:00 - 22:00)
1/5 - Socialdans (20:00 - 22:00)
8/5 - Socialdans (20:00 - 22:00)
15/5 - Socialdans (20:00 - 22:00)

Tävlingsdans

Munkbuggen 2019-03-30 Munkedal

Nu finns information om Munkbuggen i Munkedal under Vilka tävlar var.

Lycka till alla som ska tävla!


Fria träningstider

29/3 - Friträning (Fre 18:30 - 20:00)
30/3 - Friträning (Lör 10:30 - 12:00)
31/3 - Friträning (Sön 17:45 - 19:30)
1/4 - Friträning (Mån 20:00 - 21:30)
7/4 - Friträning (Sön 17:45 - 19:30)
8/4 - Friträning (Mån 20:00 - 21:30)

Nytt från Danssportsförbundet

Facebook