Page tree

Tävlingsinfo

Granebergssnurren 2020-02-22 Uppsala

Nu finns det information om helgens tävling i Uppsala: 

Tidsschema och information inför tävlingen hittar ni också på Vote4dance.se där även avprickning kommer att ske.

Ni hittar även lite information här: http://www.ubss.nu/index.php/nyheter/tavling/571-20200222inforgranebergssnurren

Lagledare: Sanna Klaman (070 - 471 43 93) kommer att pricka av alla dansare senast kl 13.30, meddela i god tid om ni fått förhinder.

Tidiga strykningar skickas till info@nackswinget.se


Anmälan till tävling

Anmälan till tävlingar görs genom SwingWeb. För mer information om hur du anmäler dig till tävlingar, vänligen klicka här.

Vilka tävlar var

OBS Notera att nedan visas endast tävlingar där Nackswingets par kommer att delta. Komplett lista över tävlingar finns på SwingWeb.

Tävlingsanmälningar

Anmälningar till kommande tävlingardär minst en person i paret/trion har eller kommer att ha tävlingslicens hos Dansklubben Nackswinget. Anmälningstatus visar i vilket administrativt skede anmälan befinner sig vilket kan vara "Preliminär", "Ok att skicka", "Anmälan klar" eller "Efteranmäld".

Klass Tävlande Tävlar för Anmälan
Stängd 2020-02-16 2020-02-22 - Granebergssnurren, Uppsala
BVC Josef Sunesson & Sofia Österberg NSW Efteranmäld
BVC Precious Kamboma & Sanna Klaman NODF / NSW Anmäld
BVC David Andersson & Jessica Fältman NSW / UBSS Anmäld
BVR Niklas Engdahl & Therese Planell NSW Efteranmäld
BVR Isak Pettersson & Alexandra Sihlén UBSS / NSW Anmäld
BVR Niklas Eriksson & Debbie Lewinter NSW Efteranmäld
BVR Johan Stillman & Judit Hultman NSW Efteranmäld
BGR Anders Karls & Elisabet Berg Karls NSW Efteranmäld
BGR Tony Forsberg & Agneta Tinnborg NSW Efteranmäld
T.o.m. 2020-02-29 2020-03-14 - Tyrebuggen 2020, Tyringe
BVR Andrée Andersson & Rebecca Cronheim GÅS / NSW Delanmäld
Stängd 2020-02-15 2020-03-21 - Rocksulans GP, Karlstad
B35B Ulf Syvertsen & Linda Chadell NSW Anmäld
B35B Tomas Sonnenfeld & Lena Lövkvist NSW Anmäld
B35A Håkan Hellström & Kerstin Larsson NSW Anmäld
B35A Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk NSW Anmäld
B35A Peter Osslund & Helena Millqvist NSW Anmäld
B35A Patrik Hjerteblom & Cecilia Zimmerman NSW Anmäld
BVB Martin Månsson & Sara Ehrlund NSW Anmäld
BVS Eric Chadell & Lykke Chadell UBSS / NSW Anmäld
Stängd 2020-02-15 2020-03-22 - Rocksulesnurren nationell, Karlstad
BVB Martin Månsson & Sara Ehrlund NSW Anmäld
BVS Eric Chadell & Lykke Chadell UBSS / NSW Delanmäld
B35B Ulf Syvertsen & Linda Chadell NSW Anmäld
B35B Tomas Sonnenfeld & Lena Lövkvist NSW Anmäld
B35A Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk NSW Anmäld
B35A Peter Osslund & Helena Millqvist NSW Anmäld
B35A Patrik Hjerteblom & Cecilia Zimmerman NSW Anmäld
T.o.m. 2020-03-07 2020-04-04 - ENA-Buggen, Enköping/Fjärdhundra
B35B Bobo Ostojic & Katarina Engström NSW Preliminär
B35A Håkan Hellström & Kerstin Larsson NSW Preliminär
B35A Leif Borglund & Britt-Inger Bäverfalk NSW Preliminär
B35A Andreas Sundberg & Victoria Sundberg NSW Preliminär
B35A Peter Osslund & Helena Millqvist NSW Preliminär
BVB Martin Månsson & Sara Ehrlund NSW Preliminär
BVB Johannes Grafström & Elin Persson NSW Preliminär
BVB Marcus Bergqvist & Sanna Klaman GRRC / NSW Preliminär
BVA Andreas Sundbom & Viktoria Björnsson-Spets LBS / NSW Delanmäld
BVA Jimmy Mårdberg & Julia Lauri NSW Preliminär
T.o.m. 2020-03-07 2020-04-04 - ENA-Snurren, Enköping/Fjärdhundra
BGR Anders Karls & Elisabet Berg Karls NSW Preliminär
B35R Christer Enman & Jeanette Enman Söderbaum NSW Preliminär
B35R Tord Cederkäll & Ellinor Jansson NSW Preliminär
BVR Isak Pettersson & Alexandra Sihlén UBSS / NSW Delanmäld
BVR Johan Stillman & Judit Hultman NSW Preliminär
BVC Mikael Tärnström & Josefin von Zeipel NSW Preliminär
T.o.m. 2020-04-01 2020-04-13 - Påsksnurren, Kolbäck
B35R Tord Cederkäll & Ellinor Jansson NSW Preliminär
T.o.m. 2020-03-21 2020-04-18 - Tändsticksbuggen, Jönköping
BVR Isak Pettersson & Alexandra Sihlén UBSS / NSW Preliminär
T.o.m. 2020-03-21 2020-04-18 - Jönköpings Trofen
B35B Bobo Ostojic & Katarina Engström NSW Preliminär
B35A Håkan Hellström & Kerstin Larsson NSW Preliminär
B35A Andreas Sundberg & Victoria Sundberg NSW Preliminär
BVB Martin Månsson & Sara Ehrlund NSW Preliminär
BVB Marcus Bergqvist & Sanna Klaman GRRC / NSW Preliminär
BVA Andreas Sundbom & Viktoria Björnsson-Spets LBS / NSW Delanmäld
T.o.m. 2020-04-07 2020-05-09 - Munkbuggen, Munkedal
BVB Filip Lindqvist & Sofie Svensson NSW Preliminär
T.o.m. 2020-08-21 2020-09-26 - Bockrocken, Gävle
BVR Isak Pettersson & Alexandra Sihlén UBSS / NSW Preliminär
Anmälningslistan hämtas automatiskt från Dans.se

Socialdans

Nackswingets Socialdans

Hej alla danssugna!

Varje onsdag, klockan 20-22, bjuder Nackswinget upp till socialdans i Ceylon! Alla är varmt välkomna, både medlemmar som icke-medlemmar.

Vi dansar till musiklistor som komponerats ihop av olika medlemmar varje vecka. Musiklistorna bygger på 1+1-principen (dvs 1 bugg och sedan 1 fox). Man dansar därför två danser med samma person innan ett byte, så att vi hinner dansa med fler härliga dansare under kvällen!

Om man blir trött i fötterna eller om man bara vill ta en paus, så finns det såklart möjlighet till att umgås i vårt café!

Vi ses i Ceylon onsdagar 20-22!


Nästa socialdans: Ons 26/2, 20:00 - 22:00

Webshop

Gästbok

13:e Februari

Melker

Helt okej musik igår på sociala dansen!

Kalender

Anmälningsperiod:
22/2 - 23/3

26/2 - Socialdans (20:00 - 22:00)
4/3 - Socialdans (20:00 - 22:00)
11/3 - Socialdans (20:00 - 22:00)
18/3 - Socialdans (20:00 - 22:00)
25/3 - Socialdans (20:00 - 22:00)
28/3 - Nackswingets Jack´n´Jill 2020
1/4 - Socialdans (20:00 - 22:00)
8/4 - Socialdans (20:00 - 22:00)
15/4 - Socialdans (20:00 - 22:00)
22/4 - Socialdans (20:00 - 22:00)
29/4 - Socialdans (20:00 - 22:00)
6/5 - Socialdans (20:00 - 22:00)
13/5 - Socialdans (20:00 - 22:00)

Tävlingsdans

Granebergssnurren 2020-02-22, Uppsala

Nu finns information om kommande tävling i Uppsala under Vilka tävlar var.

Lycka till alla som ska tävla!


Fria träningstider

22/2 - Fri träning (Lör 10:00 - 11:30)
23/2 - Friträning (Sön 19:15 - 20:30)
24/2 - Friträning (Mån 20:00 - 21:30)
1/3 - Friträning (Sön 19:15 - 20:30)
2/3 - Friträning (Mån 20:00 - 21:30)

Nytt från Danssportsförbundet

Facebook